Szülő vagy oktató? Hány éves kortól? Egyedül vagy csoportban? Külföldön havas, vagy itthon műfüves pályán? Megannyi kérdés, melyre gondos szülőkként választ kell találnunk mielőtt csemetéinkkel megízleltetnénk a sielés, a téli sportok örömeit.
Mikor kezdjen sielni a gyerek?
Ez életkor és gyermekfüggő, de szakemberek szerint általában 3-5 éves korban ideális kezdeni, hiszen addigra a kisgyermekek izom-, ízület-, és csontrendszere már elbírja a sízéssel járó, viszonylag komoly terheléseket. A snowboardinggal valamivel később, 5-7 éves korban érdemes előszőr próbálkozni. A különböző életkori sajátosságokra más és má módszerek illetve hangnem rímelnek:
5 éves kor alatt:
5-8 éves kor között:
9-12 évesek:
Szülők vagy sísuli?
Próbálkozhatunk magunk is kicsinyeink sioktatásával, ám szülő és gyermek számára egyaránt valószínűleg örömtelibb és célravezetőbb ha síovira vagy sísulira bízzuk őket. A sielést még csak ízlelgető gyerekek számára igen fontos, hogy e sport óhatatlanul bekövetkező kellemetlenségeit a megtapasztalás öröme és sikere bőven ellensúlyozza. Hagyni kell őket, hogy mindent a maguk tempójának megfelelően tapasztaljanak ki, a maguk idejében, helyes tartásokkal és mozdulatokkal sajátítsanak el. A sísulik lényege, hogy a kicsik a számukra legjátékosabb formában tanuljanak síelni, és hogy sikerélményük legyen. Mindeközben szülőkként pedig végre magunkra is jut néhány óra kikapcsolódás és síelhetünk egy jót anélkül, hogy aggódnunk kellene a gyerekek miatt. Az a pénz tehát, amit a gyermekeink kezdő síoktatásába fektetünk, többszörösen megtérül.
Havas vagy műfüves pályán?
Még sok szülő vonakodik a műfüves pályától, ahol nem eredeti körülmények között tanulnak a kicsik. Pedig szakemberek szerint tévedés azt hinni, hogy csak havas pályán tanulhatnak meg a gyerekek sielni. Nálunk is vannak olyan iskolák, amelyek már szeptemberben kinyitnak, illetve egész évben kínálnak sielős programokat, táborokat, versenyeket. Így a szülők eldönthetik, hogy közvetelenül szezon előtt, vagy akár a nyári vakáció alatt akarják tanítatni a gyerekeket. A műanyag borítású pályákon oktató síiskolák futással, erdei tornával, gimnasztikával és kerékpározással kombinálják az edzéseket.
Nagyon fontos hogy szakember irányítása mellett tanuljon meg síelni a gyermekünk. Ez a jövőre nézve magasabb szintű tudást, nagyobb biztonságot, kevesebb sérülést, a sízéssel kapcsolatban szélesebb körű rálátást biztosít csemetéink számára. Az oktatói szakma Magyarországon komolyan küzd az elismertségért, és míg tőlünk Nyugatra szinte mindennapos, hogy a gyerekeket oktatók tanítják meg síelni, nálunk mostanság kezdik megérteni és elfogadni a szülők ennek a jelentőségét. A speciális műanyag pálya azért is jó választás, mert szeptember végétől áprilisig közeli helyszíneken, ha megtehetik, akár minden nap tudnak síelni a gyerekek.
Milyen a korszerű gyermeksíoktatás?
A legfontosabb cél a havas világ megszerettetése, visszatérésre motiváló élmények megteremtése. Ehhez szükséges a jó hangulat megteremtése, a gyermekek megnyerése játékos foglalkozásokkal. A kicsik élvezik a játékot a hóban, tehát hagyni kell őket, ha aktívak, ha örömüket lelik az önálló játékban. Másrészt óvni kell őket, ha nem ismerik fel a veszélyeket, meg kell tanítani őket a kellő óvatosságra és fegyelemre. A foglalkozás jellemzően egyenként 1,5-2 óra életkortól függően – a síspecifikus gyakorlatok és a játékos pihentető gyakorlatok folyamatos váltogatásával. Ha egy gyerek heti egy-két alkalommal jár síoktatásra, akkor három hónap alatt meg lehet tanulni az önállóságot a pályán, vagyis hóekével kanyarodva már tud közlekedni, képes egyedül használni a felvonót. Hat hónap alatt már megszerezhető az a fajta tudás, amellyel január végére-februárra már el lehet menni külföldre is síelni. Ezt a tudást érdemes továbbfejleszteni, hiszen két-három szezon alatt a gyerekek tökéletesen elsajátítják a párhuzamos lécvezetést, a carving technikát. A legfontosabb, hogy sok időt töltsön oktatóval a gyerek, hiszen annál jobban rögzül az a technika, amellyel a jövőben biztonságosan tud síelni majd bármilyen pályán.
A felszerelés
Az oktatási terep
Mennyibe kerül egy teljes szezon?
Sokakat foglalkoztató kérdés: anyagilag hogyan kalkuláljon egy teljes szezont a szülő? Körülbelül nyolc-tízezer forintba kerülhet egy hónap, vagyis pontosan annyi, mint más sportágakban a havidíj. Persze a felszerelés, később pedig az utazás és a síbérlet jelentősebb kiadás, de aki egyszer megszereti ezt a sportot, szinte minden szezonban hajlandó áldozni rá.
Forrás és további információ:
Indulás előtt pedig kösse meg utasbiztosítását! Még egy utolsó pillanatban eldöntött utazás esetén se feledkezzen meg róla, hogy önmaga és szerettei biztonságáról gondoskodjon!
Őrangyal utasbiztosítások téli sportokhoz
| |||
|
Mondial Assistance Csoport büszke arra, hogy egyéneket és családokat szükségleteiknek megfelelő asszisztencia szolgáltatásokkal és utasbiztosításokkal láthat el. A kor igényeihez igazított, minőségi védelmet nyújtó utasbiztosítási termékeink a korábbinál több szolgáltatást tartalmaznak, megfizethető áraink azonban a devizaárfolyam kilengéstől függetlenül változatlanok. 2017-ben közel 50 ezer szavazat alapján az Év Utazási Biztosítója a cégcsoport magyarországi fióktelepe, a Mondial Assistance lett, 2018-ban pedig újabb jelentős szakmai elismerés, a Magyar Biztosítási Terméknagydíj odaítélése bizonyítja társaságunk szakértelmét és felkészültségét.
Az AWP P&C S.A. Magyarországi Fióktelep (székhelye: 2040 Budaörs, Szabadság út 117., nyilvántartását vezető bíróság: Budapest Környéki Törvényszék Cégbírósága, Cégjegyzékszáma: 13-17-000129, adószáma 23837324-1-13) mint a Mondial Assistance Magyarország, a párizsi Registre de Commerce des Sociétés -nél 519 490 080 kereskedelmi regisztrációs számmal bejegyzett AWP P&C S.A. (főiroda: FR-93400 Saint-Ouen, Rue Dora Maar 7.) biztosító társaság fióktelepe.