Az önkéntes turistáskodás alaposabb és hosszabb előkészületeket igényel mint a hagyományos világlátás. Néhány alapvető kérdés, amelyre válaszolnunk kell:

  • Alkalmasak vagyunk-e önkéntes turistának?
  • Hogyan válasszuk ki a számunkra legmegfelelőbb programot, amikor világszerte többtízezer program csalogat bennünket?
  • Hogyan készüljünk fel utazásunkra?
  • Hogyan dolgozzuk majd fel várhatóan markáns tapasztalati és érzelmi élményeinket?

Valamint az utazás követően az itthoni újra beilleszkedésre is fel kell készülnünk.

Nem szabad elhamarkodottan dönteni! Első lépésként valójában önmagunkba szükséges elmélyednünk, a jó döntések meghozatalához pengeéles önismeret szükséges. Ez egy olyan komoly döntés, amely közérzetünket, jóllétünket, pénztárcánkat egyaránt jelentősen érinti.

 

Néhány hasznos tipp a VolunTourism.org portál kínálatából:

  • Határozzuk meg önkéntes turistáskodásunk pontos célját. Valójában miért választjuk a világlátásnak éppen ezt a formáját?
  • Mérjük fel saját segítő készségeinket és kapacitásainkat. Ennek nyomán határozhatjuk meg, hogy milyen szolgáltatásokat tudnánk nyújtani, illetve, hogy e szolgáltatások hogyan felelhetnének meg a különféle karitatív programok szükségleteinek, kívánalmainak.

A lehető legőszintébben kell megválaszolnunk az alábbi tíz kérdést:

  1. Mik a minimális személyes szállás igényeim? (Szükségem van folyó vízre? Saját ágyra? Saját szobára?)
  2. Mennyi pénzem van egy önkéntességel összekapcsolt utazásra? (Mennyit engedhetek meg magamnak anélkül, hogy az utazás során állandóan pénzszűke miatt aggódnék?)
  3. Az utazásom hány százalékát kívánom önkéntes munkára fordítani és hány százalékában utazni, turistáskodni?
  4. Mennyire vagyok érzékeny a nyomorra, éhezésre, egészségügyi problémákra, stb. (Például mentálisan és érzelmileg képes vagyok-e feldolgozni sérült, nyomorék vagy súlyosan alultáplált gyermekek látványát?)
  5. Mennyire vagyok képes a szélsőséges időjárás elviselésére? (Például, gondot jelent-e számomra a sivatagi hőség? Vagy a sarkvidéki hideg? Avagy az esőerdők magas páratartalma?
  6. Vannak-e különleges étkezési igényeim? (Például, bármit meg tudok enni, amit elém tesznek? Vagy csak vegetariánus ételeket? És mi a helyzet az étel allergiákkal?)
  7. Utazás során mennyire tudok emberekkel kommunikálni? (Például, nem okoz gondot számomra, hogy bárkivel, bárhol szóba elegyjek, függetlenül attól, hogy kivel állok szemben? Vagy csak ismerős személyekkel megy könnyen a kommunikáció? Szeretek önállóan is utazni?)
  8. Milyen utazási tapasztalatom van? (Belföldi? Nemzetközi? Semmilyen?)
  9. Milyen önkéntesi tapasztalatom van?
  10. Milyen típusú önkéntes szolgálatot szeretnék nyújtani? (Lehetséges, hogy még nem tudjuk pontosan, de már maga a kérdés feltevés is segíthet meghatározni)
  11. Ha már eldöntöttük hová szeretnénk utazni és megválaszoltuk a fenti tíz kérdést is, akkor jöhet a konkrét program kiválasztására. Elképesztő választék áll rendelkezésünkre, ez a döntés sem lesz könnyű. A megfelelő szervezet kiválasztásánál is legyünk körültekintőek és mielőtt bármit is befizetnénk kérjünk ingyenes információt. Ha lehetőségünk van rá – és Magyaroszágon van – akkor vegyük fel a kapcsolatot olyanokkal, akiknek már konkrét tapasztalata van egy adott szervezővel, egy adott szervezettel vagy programmal.
    Az önkéntes programokban szinte bárki részt vehet, végzettségre, foglalkozásra, vagy korra való tekintet nélkül. Akár családosan is jelentkezhetünk egyes programokra, ami különleges élményt jelent a résztvevőknek. Kifejezetten gyerekek számára indított programok is léteznek, a diákok számára szervezett programok pedig a legnépszerűbbek, hiszen egy-egy külföldi utazás alkalmával nemcsak új ismeretségekre tehetnek szert, de például karrierötleteket, vagy a tanulmányukhoz szükséges új tapasztalatokat is szerezhetnek.

 

Mennyibe kerül?

A legtöbb külföldi önkéntes programon való részvétel a megfizethető árkategóriába tartozik, ami a 3- 400 dolláros programoktól az 1000-1500 dolláros utazásokig terjedhet. Fontos azonban megtudni egy-egy programon való részvételkor a pontos utazási költségeket, hiszan a repülőjegyünket valószínűleg saját magunknak kell állnunk, csakúgy mint a vízumköltségeket és a szükséges oltások díját.

Ám a végső döntés előtt aludjuk még rá néhány napot. Egy ilyen utazás jelentős időbeli, energia-, és pénzbefektetést igényel és lehet, hogy életünkben csak egyszer adódik rá lehetőségünk. Természetesen a lehető legjobb élményt szeretnénk és ehhez a lehető legjobb helyzetbe kell hoznunk magunkat.

És még mielőtt bármi másba belevágnánk válaszoljunk az Önkéntes Turizmus teszt kérdéseire, melyből képet kaphatunk arról, hogy mennyire vagyunk alkalmasak – kezdő vagy haladó – önkéntes turistának.

 

Magyar nyelven:

Angol nyelven:

Indulás előtt pedig kösse meg utasbiztosítását! Még egy utolsó pillanatban eldöntött utazás esetén se feledkezzen meg róla, hogy önmaga és szerettei biztonságáról gondoskodjon!

Minőségi online utasbiztosítások, átfogó védelemmel, amelyek segítséget nyújtanak világszerte, mindenütt és mindenkor az Ön biztonságáért

Optimális sztornó vagy útlemondási biztosítás védelem utazás előtt a nem várt eseményekre önrésszel vagy anélkül, ha nem tudna elutazni.
 

Útlemondás - 3 500 000 Ft
Útlemondás önrész esetén - 3 500 000 Ft

Rövid időre is köthető minőségi családi utasbiztosítás teljeskörű védelemmel. Kedvező online díjak már egy felnőtt és egy gyerek utas esetén is!

Egészségügyi védelem - 200/100/30 000 000 Ft
Poggyászbiztosítás - 550/400/300 000 Ft
Balesetbiztosítás - 5/4/2 000 000 Ft
 

Online köthető Autó-motor asszisztencia 15 évnél fiatalabb, akár 9 üléses autókra, kisbuszokra, motorokra is Európán belüli utazásokhoz.

Utasok és jármű hazaszállítása - 500 000 Ft
Helyszíni javítás/szállítás -150 000 Ft
Csereautó (nap/autó max. 2 nap) - 20 000 Ft
Szállás (naponta, max. 2 nap) - 25 000 Ft

**390 v. 780 Ft/autó/nap-tól: A díj megállapításakor az utasszámtól függetlenül, egy 10 napos autós utazás egy napra vetített napidíját vettük alapul, az autó korának (10 v. 15 évnél fiatalabb) függvényében